Приїжджаючи на автозаправку, не кожен водій замислюється, що тут потрібно дотримуватися якихось особливих правил поведінки. Про куріння, вірніше, про заборону на нього, багато хто пам'ятає, але й цей закон не дотримується на 100%, варто зазирнути за кут, і обов'язково наткнешся на двох-трьох смолячих. Які ж існують правила поведінки на АЗС та відповідальність за їх недотримання?
Особлива зона починається вже за в'їзді на заправку. В ідеалі там має висіти велика та зрозуміла схема руху, згідно з якою мають рухатися автомобілі, щоб не створювати зайвих черг та не заважати один одному. Рух на АЗС, як правило, односторонній, а максимальна швидкість не повинна перевищувати 5 кілометрів на годину. Про це має не лише попереджати схема на в'їзді, а й таблички на території.
Заправка автомобілів має здійснюватися по черзі. Не варто намагатися влізти вперед або роздратовано натискати на гудок, якщо хтось попереду заправляється занадто довго. Це може бути провина не тільки водія але і просто технічна особливість, так як електронасоси для азс бувають різними і деякі моделі подають паливо трохи повільніше. Відстань між машиною, що заправляється, і наступною в черзі повинна бути не менше 3 метрів, а решта повинна дотримуватися дистанції в метр. У разі виникнення будь-якого інциденту дотримання дистанції допоможе терміново евакуювати машину від заправного бака, при цьому інші не постраждають.
Для мотоциклів, моторолерів тощо транспортних засобів на автозаправці діють особливі «норми етикету». Перед в'їздом водій зобов'язаний заглушити мотор і на заправку увійти, ведучи свого коня під вуздечки. Заводити мотор дозволяється не ближче ніж за 15 метрів від заправки. До речі, заглушити двигун під час заливки бензину – це правило стосується всіх водіїв транспортних засобів.
Більшість транспортних засобів, за винятком легкових 4-х дверних автомобілів, повинні висадити пасажирів перед в'їздом на АЗС. Особливо це стосується водіїв громадського транспорту, наприклад рейсових автобусів.
На газових заправках це правило поширюється як на всі транспортні засоби, а й водій немає права залишатися у салоні під час заправки.
Якщо під час заправки паливо випадково пролилося, необхідно добре витерти його. Про це правило більшість автовласників в курсі, оскільки бензин не тільки легко спалахує, але і відмінно роз'їдає фарбу. А от якщо паливо пролилося на землю (про це не кожен в курсі), потрібно засипати його піском, який потім зібрати спеціальним совком і висипати у спеціальну скриньку. Якщо ж не вчасно зайшлася гроза, то заправляти автомобілі та інший транспорт взагалі не можна.
Інші правила стосуються переважно різних позаштатних ситуацій та заправки конкретних транспортних засобів певними видами палива. Прочитати їх можна на будь-якій автозаправній станції.
Що ж загрожує тим, хто нехтує нормами етикету на АЗС? Це залежить від тяжкості порушення. Наприклад, якщо ви свідомо чи мимоволі пошкодили майно автозаправки (забули витягнути шланг, рушили і відірвали його), то співробітники заправки, швидше за все, запропонують вирішити справу зі світом і на місці. У більшості випадків вдається відбутися відносно невеликою сумою грошей. А от якщо ви систематично порушуєте правила, внаслідок яких можете постраждати не тільки ви, а й інші транспортні засоби, співробітники АЗС мають право запросити поліцейських, тоді залежно від тяжкості провини вам може загрожувати штраф або позбавлення прав.
Не варто думати, ніби помчавши із заправки на всіх парах, ви зможете уникнути покарання. Зараз абсолютно всі заправки оснащені відеокамерами, за допомогою яких можна не лише обчислити номер, а й упевнитися, хто саме був за кермом. Наступне покарання – справа часу.
|